טיפים‏ > ‏

על "שיטת המעטפות" והתנהלות נכונה בכ.אשראי

פורסם: 22 בפבר׳ 2010, 10:20 על ידי: ניהול תקציב המשפחה   [ עודכן 22 בפבר׳ 2010, 11:07 ]
המלצות להתנהלות כלכלית נכונה מאוד דומות להמלצות לדיאטה , יש המון שיטות וכל אחד בטוח שהשיטה שלו היא הטובה ביותר.

כאן, בדומה מאוד לדיאטה אני מאמין שהדרך הנכונה והרצויה ביותר היא שיטה שתהפוך לדרך חיים, ולא לעבוד בשיטת הזבנג וגמרנו , כי בדומה לדיאטה אולי נצליח לצאת מהמינוס , אבל אם לא נסגל לעצמינו ההתנהלות כלכלית נכונה כדרך חיים נמצא את עצמינו בעתיד  חוזרים לאותה נקודה שבה התחלנו.

לא מעט מאמנים לכלכלת המשפחה ממליצים על "שיטת המעטפות" , מה זו בדיוק "שיטת המעטפות"?
בגדול, לפי שיטה זו מוציאים בראשית החודש מזומן שישמש אותנו לאורך כל החודש , מחלקים את המזומן למעטפות כאשר כל מעטפה מייצגת סוג הוצאה (קניות , תשלום חשבונות וכו'..) וכל פעם שמוציאם כסף מאחת המעטפות ,רושמים מה הייתה ההוצאה שהתבצעה.
אני אישית לא מאמין בשיטה זו מכיוון שהיא דורשת המון מאמץ ועבודה וגם לא מעט הקפדה ולכן לפי דעתי זו שיטה שקשה להתמיד איתה ולהפוך אותה לדרך חיים ובעיני שיטה זו אולי נכונה לטווח הקצר אבל תיכשל בטווח הארוך.

אז מה כן?
לסגל אורך חיים שיתאים להכנסות שלנו , ללמוד לשלוט על ההוצאות בכרטיס האשראי ולעקוב באופן שוטף אחר התנהלות החשבון שלנו.

אז איך לומדים לשלוט בהוצאות של כרטיס האשראי?
מתחילים בקטן והדרך הטובה ביותר היא: להתנהל בכ"א כאילו הוא מזומן - לא לחלק לתשלומים אף הוצאה גדולה כקטנה (לשלם את הכול בתשלום אחד) ואם זו הוצאה גדולה שאין לנו בדיוק את כל הכסף לשלם עליה אז לא קונים , אחת הבעיות הגדולות של לא מעט משפחות זו החלוקה לתשלומים (ולא מעט בעלי עסקים מפתים את הלקוחות שהם יחלקו את התשלום ל-36 תשלומים ובקושי תרגישו את ההוצאה) אבל מהר מאוד תמצאו את עצמכם משלמים אלפי שקלים בחודש בכרטיס האשראי והחודש עוד לא התחיל..

ומה אם בכרטיס האשראי הכסף פשוט "בורח לכם" יותר בקלות מאשר הוצאת מזומן?
- הגבילו את גובה המסגרת של הכרטיס- בקשו מהבנק להקטין את גובה המסגרת למקסימום ההוצאה שאתם יכולים להוציא בחודש בכרטיס אשראי (כשהכרטיס לא יעבור כבר תבינו לבד שטעיתם וחרגתם).
- עקבו אחר ההוצאות בככרטיס האשראי - כל חברות כרטיסי האשראי מספקות ללקוחות שלהם אפשרות להתחבר ולעקוב בזמן אמת כמעט על ההוצאות בכרטיס , השתמשו בשירות הזה לעקוב באופן יומי/שבועי אחר גובה ההוצאות שלכם בכרטיס.
- כל פעם שאתם "שולפים" את הכרטיס עצרו!
    * היזכרו כמה כסף הוצאתם בכרטיס עד היום ,חד משמעית אם אתם לא יודעים אל תקנו!
    * חשבו מה הם ההוצאות הנוספות והכרחיות שיש לכם החודש לשלם (מיסים וכו')
    * ספרו עד 10 נשמו עמוק וחישבו שנית, האם הקניה שאתם עומדים לבצע אכן הכרחית?

ובסיום החודש מלאו את האקסל של ניהול התקציב המשפחתי , סווגו את ההוצאות ותראו איפה הייתם יכולים לחסוך יותר, הציבו לעצמכם יעדים לחודש הבא ועשו הכל כדי לעמוד בהם.

שיהיה בהצלחה.. 

Comments