טיפים‏ > ‏

כלים לניהול תקציב

פורסם: 1 באוק׳ 2013, 5:13 על ידי: משתמש לא ידוע

במאה ה-21, תכנון של תקציב המשפחה, לא חייב לכלול ניירות ועפרונות וסיכומים במחשבון. ישנם כלים רבים ונוחים לתכנון תקציב המשפחה, שיהפכו את החיים שלכם לנוחים יותר. במאמר זה נסקור בקצרה את היתרונות והחסרונות של כל אפשרות, ונאמר כבר עכשיו "אין כלי מושלם, יש כלי מתאים", או במילים אחרות, לכל אדם נוחה אפשרות אחרת (או שילוב אפשרויות) ונשאיר לכם את הבחירה.

 

1.      קובץ אקסל

שימוש בקובץ אקסל, הינו אינטואיטיבי ופשוט לרובינו כיום, ואינו מצריך התקנה של תוכנה או אפליקציה לא מוכרת. היתרונות הרבים שמגיעים עם אקסל, הינם ההיכרות עם התוכנה שחוסכת זמן למידה, והיכולות המורכבות שלה, מבחינת הצגת גרפים, ניתוח נתונים ועוד. החסרונות בניהול התקציב בקובץ אקסל, הוא שעבור משתמשים שאינם רגילים לתוכנה, ניהול התקציב מועד לפורענות של טעויות הקלדה ומחיקת נוסחאות, כמו גם ממשק שנראה מעט מאיים. קובץ האקסל שנמצא באתר זה, עשוי לסייע לכם הן בכך שהוא כבר מכיל את כל הכותרות, העמודות והנוסחאות שתצטרכו, ומשאיר לכם בעיקר הקלדת נתונים (מה שיחסוך לכם זמן רב), והן בכך שהוא נבנה באופן שיאפשר לכם לראות סיכומים נוחים של המידע שהזנתם, שאולי לא הייתם יודעים ליצור לבד. להורדת קובץ האקסל לחצו כאן


2.      שימוש באתר הבנק

אתרי הבנקים הגדולים היום, מכילים ממשק פשוט ונוח שמנתח את ההוצאות וההכנסות שלכם בצורה גרפית ומובנית. היתרון המרכזי שבשימוש באתר הבנק, הינו בכך שהבנק דרך כרטיס האשראי והוראות הקבע, כבר יודע לרוב על מה הוצאתם את הכסף, ואף יודע לשייך לקטגוריות את ההוצאות השונות, מה שחוסך לכם הקלדה. יחד עם זאת, מי שיסתמך על הבנק לבדו, עשוי לגלות שסעיף ה"שונות" תופס חלק נכבד מדי בהוצאות, ואם לא שמרתם הקבלות וניתחתם לבד, יכול להיות שחוסר היכולת לבצע באופן מלא את הניתוח, יגרום לכך שהממשק באתר הבנק ייראה לכם כ"חצי המלאכה".


3.      הורדת אפליקציה לניהול התקציב לסמארטפון

בעידן בו לכל אחד מאיתנו יש מחשבון בכיס (הוא פשוט כולל עוד כמה פיצ'רים כמו טלפון ומצלמה...), נוח למדי לעקוב אחר ניהול התקציב באמצעות במכשיר הנייד החכם.

היתרון המובהק של ניהול התקציב באמצעות סמארטפון, הוא בכך שהמכשיר איתנו בכל הוצאה והוצאה כמעט, כך שאנחנו לא צריכים לנסות להיזכר למה הקבלה הזו של "יוסי שירותים" בדיוק שייכת, אלא יכולים להזין ממש בעת הרכישה ולקטלג את ההוצאה. החיסרון הוא שלא עבור כולנו, זה נוח להפוך את חווית הניהול למשימה שוטפת יומיומית, וחלק מאיתנו יעדיפו לשבת אחת לשבוע או חודש ולסכם הכל בצורה מסודרת על שולחן. חיסרון נוסף הוא שהאפליקציות ברובן המוחלט הינן אפליקציות באנגלית, דבר שאינו מתאים לכל דובר עברית שבינינו.

כמות האפליקציות ומהירות ההתחדשות שלהן כה רבות, שכדאי לבדוק אם אתם רוצים להתקין אפליקציה, מהי האפליקציה שמקבלת את הדירוג הטוב ביותר, ברגע ההתקנה.

להתקנת אפליקציות ניהול תקציב משפחתי לאנדרואיד

להתקנות אפליקציות ניהול תקציב משפחתי לאייפון

 

4.      הורדת תוכנה ייעודית למחשב

לכאורה, אם כבר תוכנה, מדוע לא להתקין אפליקציה? ובכן עדיין לא לכולנו יש סמארטפונים, וגם, מי שמוצא עצמו מקליד אחת לחודש את כל הנתונים, צפוי להעדיף את המקלדת הנוחה של המחשב על פני מסך המגע של הסמארטפון. במקרה זה, שוב הבחירה היא בין קובץ האקסל המצוין שהוזכר קודם לכן, לבין התקנת תוכנה ייעודית. בדומה לאפליקציות, מרבית התוכנות הינן באנגלית, והיתרון המרכזי שלהן על האקסל, הוא הממשק הנוח יחסית שיכול לאיים פחות על מאותגרי הטכנולוגיה שבנינו.

החיסרון של תוכנה, הוא שגם בעולם המחשבים, תוכנות באות והולכות, ויכול להיות שלא תהיה תמיכה לתוכנה שהתחלתם לעבוד איתה, בגרסה הבאה של חלונות (מה שכנראה לא יקרה לעולם עם האקסל).

להתקנת תוכנות לניהול תקציב המשפחה


 

נכתב על ידי יורם כהן, מדריך מחשבים

לתגובות: yoram@takziv.co.il

Comments