טיפים‏ > ‏

האם אתם בודקים את חשבון הארנונה?

פורסם: 20 בספט׳ 2010, 22:55 על ידי: ניהול תקציב המשפחה   [ עודכן 1 ביולי 2015, 2:41 על ידי Benny Michailovici ]
בעבר פרסמתי פוסט על דברים שכדאי לדעת על חשבון הארנונה , הפעם אני אתייחס לחלק של המים בחשבון הארנונה.
כדאי לדעת שחשבון המים הביתי מחושב באופן יחסי לפי מספר הנפשות הגרות בבית וככל שמספר הנפשות בבית גדול יותר כך ניתנת הנחה גדולה יותר על צריכת המים הביתית , כך במידה ובמזל טוב המשפחה התרחבה מחובתכם לעדכן את מדור המים בעירייה ברך הנולד בכדי לקבל הנחה נוספת על צריכת המים הביתית.

מישהו החליט שבמדינת ישראל כולם "שקרנים" והחל מינואר 2010 חובת ההוכחה על כל בית בישראל במס' הנפשות המתגוררות בו.
אני כמו רוב האזרחים שקיבל הודעה בשנה שעברה על הצורך לעדכן את העירייה במס' הנפשות אכן עשיתי זאת , בהתחלה שלחתי אימייל (אבל משום מה בעיריה טענו שאפשר רק בפקס לעדכן) אז שלחתי גם פקס בנושא.
חודשיים אח"כ בדיקה של חשבון הארנונה הראתה לי שהכל תקין ואכן מספר הנפשות עודכן , גם בדיקה באתר האינטרנט של העירייה הראתה שמספר הנפשות מעודכן.
לפני כ-4 חודשים ראיתי פתאום קפיצה בחשבון המים (למי שמשתמש בקובץ התקציב של האתר בלשונית האחרונה של הקובץ ישנו גרף מעקב אחר מיסים ואפשר לראות בקלות בגרף כל שינוי) , בדיקה נוספת של החשבון הראתה שפתאום באמצע השנה התאפס לו מספר הנפשות הגרות בנכס ל-1 וזה גרר אחריו שינוי בחישוב עלות המים.
הפעם החלטתי שאני אגש באופן אישי לעירייה ואבדוק האם הבעיה היא רק אצלי או שיש כאן טעות גורפת.
אומנם לקח לי כ-4 חודשים (2 חשבונות ארנונה) עד שהפנייתי מעיסוקי ומצאתי זמן "לבלות" במסדרונות העירייה אבל מתוך הנחה שהטעות תתוקן גם בדיעבד לקחתי את הזמן (וכאן בעצם הטעות שלי).

בבירור שערכתי בעירייה מול פקידה נחמדה מאוד התברר לי שהפקס ששלחתי לא עודכן (האם בדקת שהפקס אכן התקבל?), ובמחשב לא רואים שבצעת כל עדכון ידעה אותי הפקידה.

אני טענתי את הטענות הבאות:
- אכן עדכנתי ואפילו יש לי אימייל המוכיח זאת
- בדקתי באתר העירייה ומספר הנפשות שם מעודכן , מה גם שחשבון הארנונה הוא על שמי ועל שם אישתי (לפחות 2 נפשות)
- ואם לא עדכנתי ,איך יתכן שמס' הנפשות עודכן והשתנה רק באמצע השנה?

התשובות  שקיבלתי היו:
- אימיילים לא נשמרים במחשב במערכת ובכל אופן אימייל אייננו קביל לעניין אלא רק פקס (לא הגיע הזמן להשתדרג?)
- אין קשר בין המופיע באתר העירייה לחשבון המים , איך בעירייה יכולים לדעת שאתה וכל מי שרשום שם אכן גרים בנכס ולא רק בעלים שלו המשכירים אותו?
- איפוס מס' הנפשות נעשה על פי חוק ,ולקח זמן לאפס לכולם ולכן יתכן שחשבונך עודכן רק באמצע השנה (הרווחת..).

לאחר דין ודברים ולאחר שהבנתי שאני פשוט נלחם בתחנות רוח , הסכמתי להצעת הפשרה שהזיכוי יינתן לי רק על החשבון האחרון (הבנתי שאין טעם לבזבז זמן ועצבים על כ-40 ש"ח).
כדאי לדעת ש:
על חשבון מים של כ-250 ש"ח ו-4 נפשות הגרות בבית קיבלתי הנחה של קרוב ל-40 ש"ח ז"א בחישוב שנתי כל בית עם צריכה דומה ו-4 נפשות שלא עדכן את מס' הנפשות מפסיד כ-240 ש"ח בשנה.

ועצתי לסיום כשאתם מקבלים את חשבון הארנונה בדקו שמספר הנפשות המופיע בחשבון אכן תואם את הגרים בבית ואם עדיין לא עדכנתם את העירייה במספר הנפשות רוצו לעדכן, כי בעירייה לא מזכים בדיעבד...

Comments