טיפים‏ > ‏

המשפחה כעסק

פורסם: 8 בפבר׳ 2010, 22:29 על ידי: ניהול תקציב המשפחה   [ עודכן 8 בפבר׳ 2010, 23:27 ]
כבר בדף הבית של האתר נגעתי בנושא הזה, אבל בעקבות שיחה שהייתה לי עם חבר ,חשבתי שיהיה זה נכון להסביר ולהעלות את הנק' הזו שוב.
אם אתם רווקים ואתם במינוס יהיה לכם קל יחסית לצאת ממנו , פשוט מתחילים לנהל את ההכנסות וההוצאות בודקים איפה אתם חורגים ומקצצים ,לא מסובך במיוחד ,אבל ברגע שאתם הופכים למשפחה או חיים בזוגיות העסק מתחיל להיות יותר מורכב ומסובך וכאן כדי לצאת מהמינוס אתם תלויים אחד בשני וכמובן שככל שהמשפחה מתרחבת העסק הולך ומסתבך ונהייה קשה יותר לצאת מהמינוס.

התנהלות המשפחה היא כמו עסק שמתנהל עם שני מנכ"לים , ולא צריך להיות גאון עסקי כדי להבין שעסק שיש לו שני מנכ"לים אם אין בניהם שיתוף פעולה מלא וחלוקת עבודה ומשימות לא יתפקד כראוי ולבסוף יקרוס.
בלא מעט משפחות אחד מבני הזוג אחראי על תשלום החשבונות והתנהלות הכספית והאחר פשוט סומך עליו בעיניים עצומות ולא תמיד אפילו מודע לבעיות הכלכליות וזהו כמובן המתכון הבטוח לחיים במינוס.
אם נמשיל את התא המשפחתי לעסק עם שני המנכ"לים שלנו ,עסק כזה שבו אחד המנכ"לים לא מחובר לקרקע פשוט יקרוס.
הנטל והאחראיות הכספית מוטלת על שני בני הזוג , כמובן שצריך שתהייה חלוקת עבודה ושהייה ברור מי אחראי על תשלום החשבונות (אחרת החשבונות נשארים תלויים על דלת המקרר ומחכים "שמישהו" ישלם אותם) , אבל כדי לחסוך דרוש שיתוף פעולה , וכמו עסק - הציבו מטרות לחיסכון ושכל אחד מבני הזוג יקבל עליו אחראיות איפה הוא חוסך , העזרו באקסל שמצורף לאתר ונהלו את הכספים תוך שיתוף פעולה ,כי רק שיתוף פעולה וקבלת אחראיות על המצב הפיננסי המשפחתי של שני בני הזוג ,זה מה שיעזור לכם לצאת מהמינוס.
ומה בקשר לילדים?
כל הורה רוצה לתת את המקסימום לילדיו זה טבעי,ולא פעם שמעתי את המשפט "לי לא היה כשהייתי ילד.. אני רוצה שלילד שלי לא יחסר.. וכו'.." ,מבלי להבין דבר בפסיכולוגיה, אני הייתי מעלה את השאלה: האם אנחנו עושים את זה באמת למען הילד או למעננו?
בואו נזכור שגם למקסימום יש גבול ,והגבול הזה צריך לעבור בגבולות תקציב המשפחה .
התנהלות כספית נכונה תתרום יותר לאווירה המשפחתית, אווירה משפחתית רגועה ושמחה תשמח את הילדים יותר מצעצוע/בגד שייזרק כעבור יומיים, ואם הילדים מספיק גדולים הייתי גם משתף אותם במאמץ המשפחתי לחסוך ,כך שלכל אחד מחברי המשפחה יש מטרה מוגדרת וקיים שיתוף פעולה בין כולם, אנחנו נרגיש מאוחדים ויהיה קל יותר להשיג את המטרה.

אז נכון שהמשפחה היא לא באמת כמו עסק אבל אם תנהלו את הכספים המשפחתיים שלכם מנקודת מבט שבה מנהלים עסק יש לכם סיכוי גבוהה מאוד להצליח.
Comments