טיפים‏ > ‏

דברים שכדאי לדעת על הארנונה

פורסם: 27 בפבר׳ 2010, 5:20 על ידי: ניהול תקציב המשפחה   [ עודכן 27 בפבר׳ 2010, 11:20 ]
אחת מההוצאות הגבוהות של כל משק בית זו הארנונה , זהו בעצם מס שאנחנו משלמים לרשות המקומית שבה אנחנו גרים.

לא הרבה מודעים לכך שהעיריות מעסיקות קבלני משנה האחראים על ביצוע מדידות של נכסים בתחום הרשות המקומית, אותם קבלני משנה בעצם מתוגמלים כל פעם שהם מצליחים להגדיל את גביית הארנונה מכל נכס , ולכן אם אתם מתעוררים בוקר אחד ומגלים שהבית שאתם גרים בו בשנים האחרונות גדל פתאום מבלי שביצעתם כל שינוי בדירה,  אל תוותרו תעררו ובמידת הצורך אפילו הזמינו מודד פרטי - רוב הסיכוי שבסוף העירייה תיסוג ותחזרו לתשלום המקורי (או כמו שקוראים לזה בעברית צחה "שיטת מצליח").
ובנושא הזה דבר נוסך שחשוב שתדעו - העירייה איננה יכולה לגבות ארנונה רטרואקטיבית ולכן גם אם נפלה טעות בחישוב הארנונה שלכם בשנים עברו ,העירייה איננה יכולה לדרוש תשלום רטרואקטיבי עבור טעות זו.

איך אפשר להוזיל את חשבון הארנונה?

ישנם מספר פטורים והנחות בארנונה שניתנים לנכסים שעומדים באחד מהתנאים הבאים:
* פטור לבניין שנהרס או ניזוק 
* בניין הנמצא בשיפוצים ולא ראוי זמנית למגורים
* פטור לנכס ריק 
* פטור לנכסי מדינה, אגודות צדקה ונכסים המשמשים לשרות הציבור
ולכן אם לדוגמא רכשתם דירת יד שניה, ועדיין לא עברתם לגור בה אלא כרגע אתם משפצים אותה אתם זכאים לפטור מתשלום הארנונה וכו'..

ישנם גם לא מעט אוכלוסיות שזכאיות להנחות ולפעמים אפילו פטור מלא מארנונה , אם אתם שייכים לאחת מהאוכלוסיות האלו בדקו בעירייה האם אתם זכאים להנחה:
* עולים חדשים
* נכים ועיוורים
* הורה יחיד
* בעלי הכנסה נמוכה (מצ"ב קובץ עם טבלת ההכנסה/נפשות וההנחות)
* חיילים ושוטרים
* הנחה לאזרח ותיק- גבר שמלאו לו- 65 ואישה שמלאו לה- 60
* ניצולי שואה
* סטודנטים
דבר שחשוב שתדעו ההנחות ניתנות לרוב למשך שנה אחת בלבד ויש צורך לחדש את ההנחות כל שנה (כן גם ההנחה שניתנת לאזרחים ותקים - הינה לשנה אחת בלבד) , ולכן אם קיבלתם הנחה בעבר ולא דאגתם לחדש אותה אתם תחויבו לפי הסכום המלא ללא הנחה.

ולסיום דבר חשוב שתדעו ,במקרה בו קיבלתם הודעת חיוב מאת העירייה והינכם סבורים כי נפלה טעות בחיוב הינכם רשאים להגיש השגה למנהל הארנונה עד 90 יום, מיום קבלת הודעת התשלום.
Ċ
ניהול תקציב המשפחה,
27 בפבר׳ 2010, 11:18
Comments